fbpx

SÚ MILLENNIALS LEN POVRCHNÍ HLUPÁČIKOVIA?

Toto je osobná spoveď Millenniála z našej agentúry. Prezradíme vám, čo by ste mali vedieť o Generácii Y.

Ľudia nám nerozumejú a zamestnávatelia si nevedia dať rady s našimi požiadavkami a predstavami o práci. Naozaj sme stratenou generáciou romantikov a večných detí alebo žiadame viac právom? Možno vďaka tomuto blogu lepšie pochopíte to, akými ľuďmi sme s kladmi aj zápormi.

Kto sú Millennials?

Charakteristiky Generácie Y (teda Millennials) sa odlišujú v závislosti od sociálneho a ekonomického stavu jednotlivých regiónov. Napriek faktu, že toto označenie sa vzťahuje na širokú skupinu detí narodených medzi rokmi 1985 až 2000, je táto generácia vnímaná ako tá, ktorá má najpozitívnejší vzťah ku komunikácii a moderným technológiám.

Sme generácia, ktorej nechýba názor

Narodili sme sa do technologického obdobia, sociálne siete sú naším domovom a zmenili naše vnímanie sveta. Bojujeme za našu pravdu spoza počítačov a smartfónov, ktoré takmer nepúšťame z ruky. Neuveríme každému bludu, ktorý preletí internetom a správy dokážeme filtrovať lepšie než generácia vyrastajúca v socíku, ale… nájdu sa aj takí, ktorí pred problémami súčasnosti zatvárajú oči. Prečo?

Pretože chceme iný svet

V prvom rade jednanie na rovinu. Neočakávame čičíkanie, ale potrebujeme pozitívne motivovať. Máme svoje vízie a potrebujeme slobodu. Cestovali sme a videli, že sa veci dajú robiť aj inak. Zároveň sme sa museli k pracovným miestam, ktoré teraz máme, často pretĺcť ťažkou cestou, nakoľko našu generáciu najviac zasiahla kríza a vysoká nezamestnanosť. Možno aj preto nepovažujeme za firemný benefit  gastrolístky ani kávu. Radi sa vzdelávame aj sami a pre prácu, ktorá nás baví, urobíme čokoľvek. Home Office, či práca z domu, je pre nás ideálom. Za svoju námahu chceme adekvátne peniaze a nenecháme sa vodiť za nos. Nespokojnosť neskrývame, skôr naopak, nemáme vo zvyku brať si servítky a rukavičky.  Sme progresívnejší, aktívnejší a viac otvorení ako naši rodičia. Veľa starších si myslí, že chceme všetko hneď a teraz, ale to len z dôvodu, že žijeme v prítomnosti.

Ťažšie sa sústredíme

A to najmä pri kreatívnej práci v Open Space. Vyrastali sme na miliarde podnetov a necháme sa ľahko rozptýliť. Reagujeme na notifikácie zo sociálnych sietí a na Instagrame dokážeme stráviť hodiny. Berú nám čas, ktorý doháňame návalovou prácou. Inšpiruje nás čokoľvek a kdekoľvek, ale nie sme bežci na dlhé trate. Robíme veľa vecí naraz, ale nie vždy ich dokážeme dotiahnuť k dokonalosti. Potrebujeme viesť a usmerňovať, ale ťažko zvládame diktatúru. Dokážeme sa rýchlo nadchnúť a vďaka sociálnym sieťam máme nepreberné množstvo možností ako a kde tráviť voľný čas. Väčšinou si však nedokážeme vybrať, a tak navštevujeme niekoľko eventov za večer a často sa stáva, že si poriadne neužijeme ani jeden.

Ľahko prepadneme frustrácii

Pretože vízia nášho vlastného sveta sa v kontakte s tým starým napĺňa ťažko. Ľahšie uveríme vidine ideálneho života, najmä ak ten náš taký nie je. Nedôverujeme, pretože sme sa veľakrát sklamali, či už v pedagógoch, politikoch, zamestnávateľoch či blízkych. V skorom veku sme brigádovali, zarábali vlastné peniaze a máme k nim iný prístup. Radi si doprajeme pekné veci, či už sú to výlety, oblečenie alebo dobré a kvalitné jedlo. Nie vždy si uvedomujeme ich reálnu hodnotu a často si povieme, že peniaze boli, sú a budú. Nešetríme, pretože často nemáme z čoho. Cestujeme a užívame si život. Dovolenka pre nás nie je Bibione alebo chorvátska pláž. Chceme ísť ďalej, zažívať nové veci a spoznávať zašité kúty. Cestovanie je pre nás často aj útekom zo šedej reality.

Vizuál je pre nás 90 % úspechu

Milujeme memečka, fandíme satirickým stránkam a máme radi pekný a správny hype. Vieme, že „catchy“ titulný obrázok je must, pretože presvedčí viac než text. Čítame v online, používame čítačky kníh, ale pri našom hektickom životnom štýle sa k regulárnemu čítaniu dostaneme ťažko. Keď však chytíme do rúk knihu, nepustíme ju, kým ju nedočítame. Ak ide o našu vášeň, všetko ostatné dávame bokom. Naše koníčky nás motivujú a ťažíme z nich v práci.

Neradi plytváme energiou

Chceme sa posúvať vpred a nedokážeme sedieť na tej istej pozícii roky. Lákajú nás zaujímavé projekty a neradi mrháme silami na zbytočnosti. Zároveň nežijeme preto, aby sme pracovali, ale pracujeme preto, aby sme mohli žiť – tak ako chceme. Potrebujeme prekonávať zmysluplné výzvy, pretože bojujeme s pocitom, že nemáme čas. Niekedy sa prehnane naháňame a ani nevieme za čím. Pravda však je, že každý z nás chce (v živote) dosiahnuť čo najviac a byť šťastný. I keď to pre každého z nás znamená niečo iné…

Zdieľaj článok: