fbpx

O PREDČASNIATKA JE TERAZ LEPŠIE POSTARANÉ

Predstav si, že máš byť ešte u maminky v brušku, ale už nie si. Je ti zima, poriadne nevieš dýchať, trávenie ti funguje tak na polovicu, svetlo ťa reže v očiach… Chýba ti mama. Teda jej bruško zvnútra. Ale teraz si na svete a musíš bojovať. Bojovať o svoj život, aby si mohol byť čím skôr so svojimi rodičmi, súrodencami, rodinou a kamarátmi.

Ako sa asi cítia predčasne narodené detičky? Nikto z nás by s nimi dobrovoľne nemenil. Asi len ich rodičia, ktorí by chceli ten boj vybojovať za nich. Ale takto svet nefunguje. Musia si ho vybojovať sami. Takí malí a krehkí.

Pomáhame

Sme radi, že im v tom boji spolu s Pampers, OZ malíček a dm drogerie markt môžeme aspoň trochu pomôcť. Špeciálne plienky Pampers Preemies Protection boli vyvinuté s pomocou zdravotných sestier z novorodeneckých jednotiek intenzívnej starostlivosti tak, aby malým bojovníkom čo najviac uľahčili prvé dni na tomto svete. A značka Pampers sa rozhodla, že ročnú spotrebu týchto plienok daruje všetkým šiestim perinatologickým centrám na Slovensku! Tlieskame 😊

Pohľad odborníkov

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom dlhodobé zdravotné problémy sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov. V celej Európe predčasne narodené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov ich počet na Slovensku vzrástol takmer o tretinu. „Mnohým predčasným pôrodom nedokážeme predísť. Budúce mamičky sú dnes staršie ako v minulosti, často majú závažné komplikácie, ktoré vedú k predčasnému pôrodu, lebo ohrozujú zdravie matky a aj ešte nenarodených detí. Medzi rizikové faktory predčasného pôrodu patrí aj fyzická a psychická nepohoda budúcej mamičky, obezita, cukrovka či infekcia,“ upozorňuje docentka Darina Chovancová z Perinatologického centra UNB na Antolskej ulici v Bratislave.

Práca s predčasne narodenými deťmi je náročná a zároveň krásna. Svoje o tom vie aj sestrička Mária Vreštiaková, ktorá si spomína, aké to bolo, kým v nemocnici nemali špeciálne plienky. „Používali sme dámske vložky na inkontinenciu, alebo sme na polovicu strihali väčšie jednorazové plienky a uväzovali ich obväzom okolo pása dieťatka. Bolo to veľmi nepraktické. Na špeciálnych plienkach Pampers oceňujem hlavne to, že bábätkám padnú ako uliate, majú vysokú savosť a ich tiché suché zipsy nie sú pre bábätko rušivé.“

Starostlivosť začína v nemocnici

Pokroky v zdravotníctve umožňujú prežitie stále menších a skôr narodených detí, čo vytvára potrebu menších plienok pre predčasne narodené bábätká, ktoré by vyhovovali ich jedinečným potrebám. Aktuálne sa na Slovensku narodí predčasne každé jedenáste dieťa. Vďaka tímu lekárov, sestričiek a neziskovým organizáciám ako OZ malíček, sa týmto detičkám darí vyrovnať sa svojim rovesníkom. „Chceme, aby každé predčasne narodené dieťa aj s jeho rodinou malo v zdravotníckom zariadení maximálnu podporu, pohodlie a kvalitnú starostlivosť. Som presvedčená, že dar od značky Pampers k tomu určite prispeje a zároveň uľahčí prácu zdravotným sestrám,“ povedala prezidentka OZ malíček, Ľubica Kaiserová.

Pomôžte aj vy

Chcete malým VEĽKÝM bojovníkom pomôcť aj vy? Nakúpte produkty Pampers v dm drogerie markt v období od 1.2.2020 do 31.3.2020 pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemie Protection pre predčasniatka na Slovensku.

Zdieľaj článok: