fbpx

KARANTIPY Z NEOPUBLICU

V domácich karanténach trávime už zopár týždňov, ako už viete, v agentúre spoľahlivo fungujeme v home office móde. Sem-tam sa medzi sebou podelíme o tipy, ako si spríjemňujeme voľný čas a rozhodli sme sa o tieto tipy podeliť aj s vami. Podľahli sme trendom a kváskujeme o sto šesť, vytiahli sme jogamatky alebo sme zorganizovali naše domácnosti podľa Marie Kondo?

Štefan Vadócz


1. Tip, čo si pozrieť -> Witcher (Zaklínač). Voľná 8-dielna adaptácia príbehu, ktorý vytvoril Andrzej Sapkowski – poľský spisovateľ, ktorého sme niekoľkokrát privítali na Slovensku, počas spolupráce s klientom Brloh.
2. Tip do ucha -> Počas práce v home office mám rád ticho, občas prerušované brechotom mopslíka. Keď po práci relaxujem na terase, v poslednom období mi hrá z môjho Spotify playlistu Smooth Jazz.
3. Kuchynský tip -> Kváskovací trend je neprehliadnuteľný, mám pocit, že všetci len kváskujú a pečú chlieb. Ja nepohrdnem dobrým hovädzím steakom, ktorý si pripravím na grile za 5 minút. Obľubujem aj Pad Thai, ktoré sa tiež dá jednoducho pripraviť doma. Výhodné je vlastniť ryžový hrniec – príprava ryže zaberie 5 minút a celý deň je k dispozícii teplá.
4. Čitateľský tip -> Čítam vždy niekoľko kníh naraz. Z beletrie je to Temný Les od Liou Cch‘-Sin (druhá časť trilógie Problém troch telies). Z odborných kníh mám rozčítanú Talking to Strangers od Malcolma Gladwella o tom, prečo sme ochotní veriť aj zjavným klamárom.
5. Tip na zaujímavú aktivitu -> Rád si dám podvečerný nordic walking s manželkou pri Dunaji, alebo prevetrám off-road auto, s ktorým som absolvoval cestu do Sierra Leone a späť.

Mirka Brindová


1. Tip, čo si pozrieť -> Netflixový seriál o najdlhšej lúpeži sveta Money Heist má správnu dávku dynamiky, vtiahne do deja a už vás nepustí. HBO ponúklo tragickú predpoveď blízkej budúcnosti cez seriál Years and Years. Filmovo ma naposledy dostala rozvodová dráma Marriage Story, ktorá je dokonalým odrazom toho, čo sa stane, keď sa láska nečakane a nenávratne vyparí.
2. Tip do ucha -> Objavujem novú hudbu prostredníctvom 30 dňových challenges, ktoré zdieľajú kamaráti na Instagrame. Okrem toho si idem stále obľúbených Disclosure a Moderat. Do domácnosti nám počas korony pribudol vytúžený gramofón, takže si raz mesačne robíme radosť novými LPčkami.
3. Kuchynský tip -> Obľubujem rýchle a jednoduché varenie z fajn surovín – do knižky receptov zaraďujem po karanténe voňavú focacciu a alternatívnu pizzu s tvarohovým cestom. Z milovaných reštík (v rámci BA) nesklamala donáškou Phočkáreň a výdajné okienko Papaya.
4. Čitateľský tip -> Vďaka väčšiemu množstvu času som začala počúvať audioknihu Řbitov zvířátek od Stephena Kinga. Poučná, vtipná a užitočná kniha nielen pre ženy, ale aj pre mužov je Bez hanby o ohanbí, ozaj výborné čítanie.
5. Tip na zaujímavú aktivitu -> Najväčšiu radosť mám z návratu k maľovaniu po XY rokoch – výbavu zabezpečili Paint People, ktorí organizujú aj šikovné online kurzy. V jeden pekný piatkový večer sme si spravili doma v obývačke párty, pripojili sa na livestream a podporili viacerých slovenských DJov. S rodinou sme sa prehrabali viacerými spoločenskými hrami, najviac nás všetkých chytil asi Brainbox.

Lenka Kollerová


1. Tip, čo si pozrieť -> Keďže neholdujem HBO ani Netflixu, rada si pozriem starý a osvedčený detektívny seriál Agathy Christie v hlavnej úlohe s Davidom Suchetom, ktorý hrá súkromného detektíva Poirota s vždy akčnými šedými mozgovými bunkami. Ak seriál ešte nepoznáte, určite vám ho odporúčam pozrieť.
2. Tip do ucha -> Hudbu mám veľmi rada a obdivujem hudobníkov, aj hudobných skladateľov. Je to neuveriteľné, že niekto dokáže zložiť pieseň. Na hudbe mám rada aj to, že je veľmi rôznorodá, každý si v nej nájde to svoje. Počúvam rôznu hudbu od popu, rocku, filmovej hudby až po českých a slovenských interpretov. Nebudem odporúčať nič konkrétne, nech si každý naladí „to svoje“.
3. Kuchynský tip -> V karanténe oveľa viac pečiem. Tým, že mám v byte zatvorených dvoch tínedžerov, ktorí sú stále hladní, mať poruke vždy niečo sladké pod zub je život zachraňujúce (bavíme sa o mojom živote!!! 🙂 ) U nás je obľúbená smotanová torta, čokoládová torta z riccoty či banánový koláč s orechami. Mám v pláne pripraviť aj tento kokosový cheesecake.
4. Čitateľský tip -> Tip na podcast mám, ale bude sa páčiť asi len tým, ktorí majú radi pohyb a chcú ho viac zaradiť do svojho života. 🙂 Celkovo som v karanténe oveľa viac „pričuchla“ k filozofii Ida Portala. Teraz čítam knihu Cesta k zmysluplnému životu, ktorá je o budhizme. Chcem sa o tejto téme dozvedieť viac.
5. Tip na zaujímavú aktivitu -> Takmer denne sa v karanténe venujem cvičeniu. Chodím behať, turistikovať, bicyklovať, cez online tréningy sa učím aj stojku na rukách a kúpila som si gymnastické kruhy. Bez pravidelného pohybu by som karanténu neprežila! 🙂 Cvičím viac ako pred karanténou a určite v tom chcem pokračovať.

Baška Rusňáková


1. Tip, čo si pozrieť -> Zaujal ma vizuálne nádherný Netflix seriál Our Planet, ku ktorému nahovoril komentár Sir David Attenborough. Dokument ukazuje prírodné krásy našej planéty a zároveň to, ako zmena klímy vplýva na všetky živé tvory. Pred pár dňami som dopozerala Mad men, o ľuďoch pracujúcich v reklamnom biznise, ideálny pre marketérov. Ide síce o starší seriál, ale objavila som ho až teraz.
2. Tip do ucha -> Zo slovenských interprétov si stále dookola rada púšťam Fallgrapp, FVLCRVM a potešil aj nový album kapely Billy Barman. Zo zahraničnej scény som sa vrátila k Bonobo či elektroswingu s Parov Stelar.
3. Kuchynský tip -> Varenie nie je moja silná stránka, respektíve ma vôbec nebaví, preto pripravujem iba rýchle a ľahké jedlá. Nesklamú cestoviny na milión spôsobov – robím super špagety Carbonara 🙂 alebo kuracie mäsko so zeleninovým šalátom. Ako ma nebaví varenie, tak v pečení som sa našla. Rada pripravujem čokoládový brownie s malinami a jahodami.
4. Čitateľský tip -> Čítanie je láska. Nedávno som dokončila biografiu Coco Chanel od Lisy Chaney, ktorá ponúka intímny náhľad do života tejto inšpiratívnej ženy, milenky, návrhárky a feministky. Teraz čítam New York Times bestseller od Madeline Miller Spev o Achillovi. Od rovnakej autorky odporúčam aj knihu Kirké. Super oddychovky o gréckej mytológii.
5. Tip na zaujímavú aktivitu -> Okrem pravidelných fyzioterapeutických cvikov, prechádzok po okolitej prírode či korčuliach som si urobila happy place na terase, kde najradšej čítam. Našla som si vzťah k mini záhradkárčeniu. Presadila som si kvety a bylinky.

Dušan Marko


1. Tip, čo si pozrieť -> Odporúčam film The Platform. Niektoré scény sú síce dosť nechutné, no celková myšlienka je fajn na zamyslenie, ako by sa človek v danej situácii zachoval. Na odľahčenie pridávam reality šou Too Hot to Handle. Oboje ponúka Netflix.
2. Tip do ucha -> Pre mňa je najlepším albumom za posledné roky Future Nostalgia od Dua Lipa. Na albume nie sú žiadne depresívne skladby. Dua chcela ľudí albumom roztancovať, a to sa jej minimálne pri mne podarilo aj v domácej karanténe. 🙂 Tu je môj tip na song.
3. Kuchynský tip -> Varenie neznášam a každý kto ma pozná, to vie. Niektoré kuchynské pomôcky som použil vďaka karanténe prvýkrát vo svojom živote. Väčšiu radosť mi robí donáška jedla, ktoré by som si dal inak v reštaurácii. 🙂
4. Čitateľský tip -> Priznávam, že knihy veľmi nečítam. Mám radšej krátke texty, preto v mojom výbere vedú časopisy a web. Keďže pracujem aj ako redaktor pre portál Hudba.sk, väčšinou ide o články spojené s hudbou – napríklad na Billboard.com.
5. Tip na zaujímavú aktivitu -> Upratal som si celý byt tak ako nikdy, vytriedil som šatník, kúpil si telku a začal som si objednávať jeden kvet za druhým. No väčšinou sa venujem svojmu Instagramu. Najprv som si myslel, že to bude dosť problém, urobiť nejaké foto doma, no nakoniec ma to začalo celkom baviť a teší ma aj pozitívna odozva ľudí. https://www.instagram.com/p/B-u3yEGBg4a/

Lenka Kotlebová


1. Tip, čo si pozrieť -> Okrem stokrát omieľaných seriálov odporúčam rozhodne The Last Dance – docuseries o kariére Michaela Jordana. Je to nová netflixová pecka!
2. Tip do ucha -> U nás doma záleží, že kto prvý pribehne k zdroju, ale napríklad pri varení najnovšie fičí Ace of Base. 🙂
3. Kuchynský tip -> Kuchyňu som využívala aj pred karanténou, nemáme ju len na okrasu, Konečne však prišiel čas vyskúšať domáce churros, škoricové osie hniezda, pizzu ako od talianskeho majstra a iné jedlá „za odmenu“. 🙂 Recepty mám v hlave, ak ich chcete, musíte mi napísať. Z take-away stále vyhráva vietnamská kuchyňa, ako po celý rok.
4. Čitateľský tip -> Prišlo na knihy od Ježiška! Najviac ma zo zjavných príčin baví Budem mama od @kristinatormova, ale striedam s klasickým Nerudom, Pavlom Vilkovským, a aktuálnym dianím cez @dennikn.
5. Tip na zaujímavú aktivitu -> Keby som nenosila na bruchu medicimbal, tak by to konečne boli moje milované dlhé behy v lese za krásneho počasia, ale zatiaľ ostávame pri klasických prechádzkach. Na čo sa chystám, je vytriedenie fotiek do fotoknihy a výber tých top, ktoré pôjdu na stenu. 🙂

Zdieľaj článok: