fbpx

VŠAK ČO CHCETE, ON JE HLUCHÝ

CLIENT: MED-EL

Občas máme okolo seba toľko hluku a ruchu, že by sme najradšej unikli do absolútneho ticha. Väčšina z nás takéto útočisko hľadá denne, no neuvedomujeme si skutočnosť, že počuť zvuky okolitého sveta je pre mnohých ľudí obrovskou vzácnosťou. Jedným z nich je aj 13-ročný Matúš, ktorý dlho nepočul a v útlom detstve vôbec nerozprával. Vytvorením a zdokonalením technológií v spolupráci s prácou odborníkov sa mu však naskytla jedinečná šanca na plnohodnotný život. Vďaka kochleárnemu implantátu spoznáva naplno svet a dokonca sa zúčastnil najväčšej robotickej súťaže pre mladých.

Matúšovi vnútroušný implantát zmenil život o 180 stupňov

Matúškovi nevie nikto presne povedať, či sa sluchovo postihnutý už narodil alebo sa mu sluch poškodil neskôr. Je jedným z detí, ktorým bol problém so sluchom diagnostikovaný pomerne neskoro. Po narodení ich posielali z vyšetrenia na vyšetrenie a diagnózu oficiálne potvrdili až keď mal Matúš 2 roky.

„Keď som mal dva roky, dali mi na ucho obyčajný strojček, ale ten mi vôbec nepomáhal. Ako štvorročný som dostal kochleárny implantát a môj život sa celkom zmenil,“ vraví teraz už 13-ročný tínedžer. „Začal som konečne pre radosť rodičov rozprávať,“ dodáva.

Robotika je jeho srdcovka

Vždy dobre naladený Matúš sa veľmi zaujíma o počítače a jeho najväčšou vášňou je skladanie a programovanie robotov. Svoje schopnosti preukázal aj na First Lego League, najväčšej robotickej súťaži pre mladých vo veku od 9 do 16 rokov. Sám tvrdí, že robotika mu otvára dvere k lepšej budúcnosti, aby sa v živote dokázal uplatniť. Kochleárny implantát umožnil nadanému školákovi vnímať vedomosti a zážitky pomocou ďalšieho zmyslového orgánu. „Môžem jednoznačne povedať, že kochleárny implantát mi veľmi pomohol a aj pomáha v mojom živote,“ hovorí jeden z najlepších žiakov nielen v triede, ale aj v škole.