
AKO SME VÝCHODNIARSKY SLOVNÍK VYUŽILI PRI KOMUNIKÁCII CELOSPOLOČENSKÉHO PROBLÉMU S NELEGÁLNYMI CIGARETAMI
Na nelichotivý fenomén nelegálnych cigariet sa v tomto roku rozhodlo upozorniť Slovenské združenie pre značkové výrobky v spolupráci s finančnou správou. Neúprosné štatistiky hovoria o ich stúpajúcom výskyte na slovenskom trhu s tabakovými výrobkami. Reakciou na tento vývoj je vznik projektu Nekur fejky, ktorého cieľom je informovať fajčiarov o spoločenských, ekonomických a zdravotných rizikách nelegálnych cigariet.
Kampaň Nekur fejky sme kreatívne vymysleli my v Neopublicu. Zastrešili sme aj komunikáciu s novinármi, organizovanie tlačových správ a prípravu webu s natívnymi článkami cielenými na východné Slovensko.
Všetko na jednom mieste
„Všetky informácie o nelegálnych cigaretách a tabaku sme zhromaždili na webovej stránke www.nekurfejky.sk. Jazyk na stránke sme prispôsobili mladšej generácií a názov Nekur fejky sme zvolili zámerne. Chceme upútať pozornosť cieľovej skupiny, keďže sa tento problém týka najviac východného Slovenska, kde je každá tretia, a niekde aj každá druhá, cigareta nelegálna. Stránka www.nekurfejky.sk tiež informuje, ako rozoznať nelegálne cigarety a ako postupovať pri ich nahlasovaní na Zelenú linku Kriminálneho úradu finančnej správy,“ vysvetľuje Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ SZZV.
Východniarsky slovník
Komunikáciu smerom k verejnosti a spustenie projektu Nekur fejky odštartovala tlačová konferencia v Bratislave, ktorá ukázala schopnosti Finančnej správy pri odhaľovaní nelegálnych cigariet. Novinárom sme ukázali, ako funguje mobilný skener či ako psovodi so svojimi štvornohými pomocníkmi označia v aute pašované cigarety. Po úspechu na západe sme sa vydali na východ našej krajiny, ktorý je nelegálnymi cigaretami postihnutý najviac. Tlačovú konferenciu s podrobnou ukážkou chytenia pašeráka cigariet sme zorganizovali priamo na hraničnom priechode s Ukrajinou Vyšné Nemecké. Kampaň Nekur fejky pokračuje natívnymi článkami špeciálne cielenými na fajčiarov na východnom Slovensku.
Skvelá spolupráca
„Pri komunikácii sme si zároveň dávali pozor, aby články rešpektovali platné obmedzenia regulácie marketingu tabakových výrobkov. Všade sme opakovali, že fajčenie nelegálnych cigariet nie je alternatívou k legálnym. Teší nás pridaná hodnota projektu v podobe vzdania poklony k práci pracovníkov finančnej správy tak na hranici ako aj v regiónoch Slovenska. Projekt bol o skvelej spolupráci medzi štátnymi úradmi a súkromnou sférou pri boji s vysoko organizovanými kriminálnymi skupinami,“ dodal Ľubomír Tuchscher.