NEDOSTATKOM VODY TRPÍ AŽ MILIARDA ĽUDÍ

NEDOSTATKOM VODY TRPÍ AŽ MILIARDA ĽUDÍ

CLIENT: PROCTER AND GAMBLE

Vedeli ste, že nedostatkom čistej vody trpí až miliarda ľudí na svete, pričom obeťami sú najmä deti? Alarmujúcu situáciu mala možnosť na vlastné oči vidieť aj slovenská herečka Andrea Růžičková Kerestešová, ktorá trávila v južnej Tanzánii posledné Vianoce.

Problém dodržiavať pitný režim majú najmä deti, ktorým z kontaminovanej vody hrozia rôzne choroby. Podľa pediatričky z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave by mali deti denne prijať 1 až dva litre vody.

Ak deti nemajú prístup k zdravotne nezávadnej vode a konzumujú kontaminovanú vodu hrozí im veľmi veľa vážnych ochorení, často sprevádzaných tráviacimi ťažkosťami, ktoré drobný detský organizmus veľmi vysiľujú a ohrozujú. V súčasnosti nemá prístup k pitnej vode takmer 1 miliarda ľudí na svete, 1000 detí denne zomrie v dôsledku chorôb spôsobených pitím kontaminovanej vody a viac než 2 milióny ľudí, najmä detí do 5 rokov, ročne zomrie kvôli nedostupnosti zdroja pitnej vody a základnej hygieny.

Program Čistá voda deťom funguje už od roku 2004. Vedci z P&G vyvinuli špeciálne čistiace balíčky, ktoré z vody odstraňujú patogénne mikroorganizmy a rozptýlené čiastočky. Ich použitie je naozaj jednoduché. Prášok sa nasype do znečistenej vody, zamieša sa a po prefiltrovaní je za 30 minút voda použiteľná na pitie. Prostredníctvom partnerských charitatívnych organizácií sa vďaka čistiacim balíčkom poskytlo 12 miliárd litrov pitnej vody v 85 krajinách sveta, kde ľudia najviac bojujú s nedostupnosťou pitnej vody.